خرید کنترل ولو: راهنمای انتخاب بهترین تجهیزات و راهکارها

خرید کنترل ولو: راهنمای انتخاب بهترین تجهیزات و راهکارها، کنترل ولو یکی از بخش های کلیدی در طراحی سیستم‌های فرآیندی هستند. در طراحی هر فرآیند و برای کنترل عبور هر نوع سیال و حتی تأمین امنیت سیستم لازم است تا از ولو مناسب استفاده کرده باشیم.

اما در قدمی بالاتر باید روش کنترل کارآمدی برای ولو داشته باشیم. در نحوه انتخاب کنترل ولو با تمام جزئیات به چگونگی کنترل شیرآلات در بدنه هر فرایند صنعتی اشاره می‌کنیم.

خرید کنترل ولو: راهنمای انتخاب بهترین تجهیزات و راهکارها

نحوه انتخاب کنترل ولو کاملاً وابسته به مشخصه‌های سیستم خصوصاً نوع سیال عبوری دارد. ولوهای صنعتی در اشکال گوناگون با قابلیت‌های فنی متفاوت و توانایی کنترل در حالت‌های متنوع طراحی می‌شوند. آنچه مسلم است باید بتوانیم هر شیر برقی صنعتی را با هر روش کار کاملاً تحت کنترل داشته باشیم.

انواع کنترل ولو برای این منظور طراحی شده‌اند و قرار است تا با نصب آنها روش طراحی سیستم‌های فرآیندی را هر چه ساده‌تر سازیم.

کنترل ولو (control valve – کنترل ولو ابزار دقیق) چیست؟

از کنترل ولو ابزار دقیق برای تنظیم دقیق فرایندها در تمام کارخانه ها و واحد‌های صنعتی از حلقه های کنترلی مختلف استفاده می‌شود. هر حلقه کنترلی معمولاً شامل یک حسگر شرایط فرآیند، یک فرستنده و یک کنترل‌کننده است .

کنترل کننده «متغیر فرآیند» دریافت‌شده از ترانسمیتر را با نقطه تنظیم،یعنی شرایط ایده آل فرآیند مقایسه می‌کند و سیگنال اصلاحی را به عنصر کنترل نهایی ارسال می‌کند.

کنترل ولو یکی از حلقه های کنترلی در فرآیندهای صنعتی و ابزاری مکانیکی است که برای تنظیم جریان، فشار، دما یا سطح سیالات مانند مایعات، گازها یا بخار در فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شود.

شیرهای کنترل با تنظیم اندازه گذر جریان در پاسخ به سیگنال یک کنترل کننده یا سایر سیستم های اتوماسیون عمل می‌کنند و نقش مهمی در تنظیم دقیق فرایندها دارند.

انتخاب ولو در شیر کنترلی به چه مواردی بستگی دارد؟

نوع ولو مورد استفاده به

  • اندازه لوله
  • فشار کلی سیستم
  • محیط جریان
  • شرایط فرآیند

و سایر عوامل بستگی دارد.

کاربردهای کنترل ولو

موارد استفاده کنترل ولو

هدف از کنترل ولو ابزار دقیق چیست و چگونه کار می‌کند ؟

هدف اصلی این ولو، ارائه ابزاری برای پیاده سازی یا به کار انداختن یک استراتژی کنترل برای مدیریت یک فرایند است.

control valve دستگاه هایی هستند که می توانند شرایط خاصی مانند فشار، دما، جریان و سطح مایع را با باز و بسته شدن مطابق با سیگنال دریافتی توسط کنترلر کنترل کنند.

کنترل کننده سیگنال را با مقایسه یک نقطه تنظیم با یک متغیر فرآیند ارسال می‌کند. مقادیر متغیرهای فرآیند توسط سنسورها ارائه می‌شود و همچنین شرایط را نظارت می‌کند.

خرید کنترل ولو: راهنمای انتخاب بهترین تجهیزات و راهکارها

شیرهای کنترل صنایع کنترل در فرآیند، عنصر کنترل نهایی هستند و می تواند جریان گاز، بخار، آب سیال مانند را کنترل کند تا بتواند بار را جبران کند.

نکات مهم در هنگام خرید شیر کنترلی

خرید کنترل ولو: راهنمای انتخاب بهترین تجهیزات و راهکارها برای خرید یک شیر کنترلی پارامترها و عوامل متعددی علاوه بر سایز خط لوله و دما و فشار فرآیند مهم و حائز اهمیت میباشند که در زیر به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد:

تهیه مشخصات شیرهای کنترل یکی از مراحل بسیار مهم در طراحی کامل، خرید و ساخت سیستم‌های کنترلی است.

اگر برای سیستم کنترلی به دلیل مشخصات اشتباه و یا ناقص، شیر کنترل نامناسبی انتخاب شود، جایگزینی آن برای خریدار و نیز سازنده پرهزینه بوده و اغلب منجر به تأخیر در پروژه می‌شود.

به همین دلیل، بسیاری از مصرف‌کنندگان و پیمانکاران شیرهای کنترلی، دیتاشیت‌های استاندارد مربوط به خود را توسعه داده‌اند تا بتوانند تا حد ممکن از اطلاعات ناکافی و گاه اشتباه مربوط به مشخصات شیرها بپرهیزند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *