سایت شرکت خرید شیرآلات صنعتی

سایت شرکت خرید شیرآلات صنعتی؛ شیرآلات صنعتی ( به انگلیسی : industrial valve ) نقش مهمی را صنایع دارند و کاربردهایی نظیر قطع و وصل و کنترل جریان سیستم های تهویه، سیستم های انتقال سیال دارند.

شیرها به منظور بهینه کردن شرایط عملکرد خطوط انتقال استفاده می شوند و می توانند در بخش های بالادستی، میان دستی و پایین دستی نصب شوند.

شیرآلات صنعتی دستگاه های مکانیکی هستند که برای تنظیم جریان مایع یا گاز در یک سیستم، راه های عبور را باز، بسته یا تا حدی مسدود می کنند.

صنایع نفت و گاز زیرمجموعه ی خطوط انتقال محسوب شده و بر حسب شرایط فشاری و دمایی و عملکردی در این صنعت از شیرهای مختلفی استفاده می شود.
نوع سیال عامل مهمی در انتخاب شیر، جنس بدنه آن، جنس دیسک و نوع عملگر می باشد.

سایت شرکت خرید شیرآلات صنعتی

عملگر شیرآلات صنعتی

عملگر شیرآلات بر حسب کاربرد به صورت دستی یا غیر دستی است. عملگرهای دستی به صورت گیربکسی یا اهرمی می باشند که با چرخاندن ساعتگرد و یا پادساعتگرد آن شیر باز یا بسته می شود.
در بعضی از کاربردها، کنترل شیر آلات به صورت دستی ممکن نیست و یک عملگر بر روی آنها نصب می شود از جمله :

شیرآلات با سایز بزرگ که تحت فشار هیدروستاتیکی زیادی قرار دارند.
شیرآلاتی که کنترل آنها از محلی دور دست انجام می شود.
سایت شرکت خرید شیرآلات صنعتی زمانی که زمان باز و بسته کردن و کنترل شیرآلات خیلی زیاد می باشد.
عملگر وسیله ای است که یک حرکت چرخشی یا خطی را ایجاد می کند و این کار را بعد از دریافت پیام از سیستم های کنترلی انجام می دهد.

انواع عملگرهای شیرآلات صنعتی

الکتریکی: به واسطه نیروی برق با عث باز و بسته و تنظیم شیرآلات می شود.
پنوماتیکی: با کمک نیرو باد و هوای فشرده گشتاور لازم برای تنظیم حالات های مختلف شیرآلات را تامین میکند.
عملگر هیدرولیکی: عملگرهای هیدرولیکی نیروی لازم برای تنظیم حالت های شیرآلات را به واسطه نیروی روغن بر پایه نفت خام ایجاد میکند.
عملگر سلونوئیدی: نوعی از عملگرهای برقی می باشد.

شیر آلات صنعتی بر اساس کاربرد:

کشویی: قطع و وصل جریان استفاده می شود.
پروانه ای: کنترل دبی جریان سیال استفاده می شود.
یکطرفه: برای کنترل جهت جریان استفاده می شود.
فشار شکن: برای کنترل فشار جریان استفاده می شود.
صافی: برای تمیز کردن مسیر جریان استفاده می شود.
نوع اتصال شیرآلات چدنی به صورت فلنجی بوده و هرکدام از شیرآلات چدنی نیاز به دو فلنج دارد و همچنین نوع اتصال شیرآلات برنجی به صورت دنده ای می باشد.

سایت شرکت خرید شیرآلات صنعتی

وظایف اصلی شیرآلات صنعتی

باز و بسته کردن: در طی باز و بسته کردن یک شیر باعث عبور و یا مانع عبور مایع محتوای آن می شویم. در شیرآلات یک بخش میانی وجود دارد، که این عمل باز و بسته شدن مسیر جریان مایع با استفاده از این بخش میانی صورت می پذیرد. این بخش شیر مسدود کننده نام دارد. این عمل باز و بسته شدن بین شیرآلات مشترک است.

کنترل سیال: در طی این فرآیند تغییر جریان مایع موجود در شیر، با تغییر سرعت و یا ایجاد فشار انجام می شود.

انحراف جریان: مسیر جریان مایع موجود در شیرآلات صنعتی با به کارگیری شیر های چند جهتی مشخص می شود. برای این کار اغلب از شیرهای سه راهی استفاده می شود، اما شیرهای چهارراهی و پنج راهی نیز به کار می روند.

بستن در دو مرحله: در سیستم هایی که پروسه کنترل به طور ناپیوسته انجام می شود، به دو مرحله احتیاج داریم تا جریان مایع را کنترل کنیم. در این سرویس به دو شیر موازی احتیاج داریم.سایت شرکت خرید شیرآلات صنعتی  وقتی دو شیر باز هستند مایع عبور می کند. وقتی یکی از شیرها بسته است، جریان در شیر دیگر کم‌ می شود، وقتی هر دو شیر بسته هستند جریان به طور کل قطع می شود. برخی از سیستم های کنترل جریان مایع فقط از یک شیر استفاده می کنند.

مخلوط کردن: وقتی که شکل قرارگیری دو شیر بر روی هم‌ به شکل تی لاتین باشد(T) این دو شیر با یک محرک کنترل می شوند. دو سیال موجود در شیرآلات صنعتی ترکیب می شود، در نهایت یک دمای خاصی برای مایع حاصل می شود.

 

بیشتر بخوانید :  ” خرید بهترین نوع کنترل ولو از نمایندگی تهران

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *